بیش از ۵ هزار خودپرداز رمزارزی در سال ۲۰۲۳ از رده خارج شده است. علت چیست؟

خودپرداز رمزارزی

روند نصب خودپردازهای ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۳ تغییرات قابل توجهی داشته و برای اولین بار از اکتبر ۲۰۱۳، شاهد کاهش ۵۷۳۰ دستگاه ATM رمزارزی بودیم.

گزارش اخیر پلتفرم coinatmradar.com نشان می‌دهد که تعداد دستگاه‌های خودپرداز رمزارزی در سراسر جهان با بیش از ۱۴ درصد کاهش، از اوج ۳۹۳۵۰ دستگاه در دسامبر ۲۰۲۲ به حدود ۳۳۶۲۰ دستگاه در ژانویه ۲۰۲۴ رسیده‌ است.

این کاهش را می‌توان به ترکیب چند عامل، از جمله رکود بازار رمزارزها، افزایش فشارهای نظارتی و افزایش روش‌های جایگزین برای خرید ارزهای دیجیتال، نسبت داد.unprecedented-downturn-over-5700-crypto-atms-decommissioned-in-2023-marking-first-annualچهار ماه اول سال ۲۰۲۳ با کاهش بی‌امان تعداد دستگاه‌های خودپرداز ارزهای دیجیتال همراه شد. در ماه‌های ژانویه، فوریه، مارس و آوریل تعداد دستگاه‌های خودپرداز رمزارزی به ترتیب ۱۵۲۳، ۲۱۰، ۳۵۵۵ و ۳۴۰ دستگاه کاهش یافت.

البته در ماه می، با نصب ۱۷۱۱ دستگاه خودپرداز رمزارزی جدید، این روند کاهشی تغییر کرد و به دنبال آن ۸۵۷ دستگاه دیگر در ماه ژوئن عرضه شد. پس از آن، در ماه ژوئیه ۴۲۱۸ خودپرداز رمزارزی از رده خارج گشت که منجر به قابل ‌توجه‌ترین کاهش ماهانه ثبت‌شده تاکنون شد.

تقریباً ۸۲.۲ درصد از کل دستگاه‌های خودپرداز رمزارز در ایالات متحده واقع شده‌اند و کانادا میزبان ۸.۴ درصد از این دستگاه‌هاست. اروپا و استرالیا به ترتیب ۴.۶ و ۲.۳ درصد از دستگاه‌های خودپرداز رمزارزی را به خود اختصاص داده‌اند.

در حالی که کاهش قابل توجه تعداد دستگاه‌های خودپرداز رمزارزی می‌تواند نشان‌دهنده کاهش علاقه عمومی به این دستگاه‌ها تلقی شود، همچنین این امکان وجود دارد که زمستان سخت ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۲ به طور قابل توجهی بر مشاغلی که آن‌ها را اداره می‌کنند، تأثیر گذاشته باشد.

از آنجایی که هم مشاغل ارائه‌دهنده خودپردازهای بیتکوین و هم مصرف‌کنندگان در چشم‌انداز در حال تحول ارزهای دیجیتال حرکت می‌کنند، آینده این دستگاه‌ها دقیقاً مانند بازار رمزارزها، موضوعی است که باید به دقت تحت نظر باشد.

منبع: سایت بیت کوین نیوز

Source link