پنج علت شایع ریزش مو در زنان

دریافت بیتکوین رایگان هر نیم ساعت یکبار با سایت تائید شده ساتوشی هیرو

شما موهای‌تان را معمولا چگونه روی سرتان جمع می‌کنید؟ آنها را با کلیپس پشت سرتان می‌بندید یا همیشه با یک کش، آنها را دم‌اسبی می‌کنید؟ میانه‌تان با بافتن مو چه‌طور است؟ اعتقاد دارید که موهای بافته همیشه مرتب و تمیز باقی می‌مانند؟

هیچ می‌دانستید روش نادرست بستن روزانه موها می‌تواند در آسیب دیدن ریشه مو و ریزش آن موثر باشد؟ معمولا خانم‌هایی که موهای‌شان را همیشه از جلوی سر به عقب می‌کشند و محکم دم‌اسبی می‌کنند، موهای‌شان در اطراف صورت شروع به ریزش می‌کند. این فقط یکی از دلایل ریزش مو است که برای بانوان رخ می‌دهد. در این مطلب، ما ۵ دلیل زنانه ریزش موها را آورده‌ایم. نگاهی به این دلایل بیندازید؛ شاید ریزش موهای شما هم (البته اگر چنین مشکلی دارید) به یکی از همین دلایل پنج‌گانه باشد.

۱- ریزش مو به دلیل بافتن یا دم‌اسبی کردن موها
خیلی‌ها عادت دارند موهای‌شان را در تمام طول روز پشت سرشان به حالت دم‌اسبی جمع کنند یا ببافند ولی این می‌تواند یکی از دلایل ریزش زیاد موهای شما باشد. هر نوع کشش طولانی مو و بافتن سفت آن باعث ریزش موقتی مو (آلوپسیای کششی) ‌شود. این ریزش مو معمولا بین ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد و به تدریج متوقف می‌شود و بعد به آرامی شروع به رشد مجدد می‌کند اما اگر این قبیل مدل‌های مو سال‌های زیادی ادامه ‌یابند ممکن است به ریزش دایمی مو منجر گردند. در برخی موارد مو به علت کشیدگی، نزدیک پوست سر می‌شکند. این نوع ریزش مو اغلب در پیشانی و کناره‌های پوست سر، جایی که مو تحت بالاترین فشار است، پیش می‌آید. برخی از موها کنده شده و برخی دیگر شکسته می‌شوند. ریزش مو فقط پس از استفاده از مدل‌های فوق رخ می‌دهد و با انتخاب گاه به گاه این قبیل مدل موها، این عارضه برطرف می‌شود.

۲- ریزش مو به دلیل بارداری
بعضی از خانم‌ها پس از تولد فرزندشان دچار ریزش موی شدید می‌شوند. این نوع ریزش مو معروف به آلوپسیای بعد از زایمان است و عادی و گذرا است. وقتی خانمی باردار است، ریزش موی او زیادتر از معمول نیست اما پس از زایمان، تعداد زیادی مو به صورت غیرعادی به مرحله استراحت از دوره رشد مو رسیده، می‌ریزند. افزایش ریزش مو حدود ۲ تا ۳ ماه پس از زایمان اتفاق می‌افتد. در این موقع است که بانوان متوجه ریزش موی‌شان می‌شوند و موی فراوانی با برس و شانه بیرون می‌ریزد. افزایش ریزش مو، حدود ۱ تا ۶ ماه ادامه می‌یابد، سپس رشد طبیعی مو از سر گرفته می‌شود. این نوع ریزش مو ممکن است پس از سقط هم دیده شود. البته همه مادران دچار این عارضه نمی‌شوند. راه‌حل‌اش هم این است که با موهای‌تان با ملایمت برخورد کنید. آنها را حتی‌المقدور کمتر دستکاری کنید. با برس‌های نرم و با دندانه‌های ساخته شده از موی طبیعی برس بزنید. موهای‌تان را به نرمی شستشو دهید و موقع خشک کردن به جای مالش، به ملایمت با دست روی حوله بزنید. مدل موی معمولی و نرم که دستکاری یا کشش زیادی لازم نداشته باشد، انتخاب کنید. این نوع ریزش مو به ندرت بیش از ۴ ماه طول می‌کشد.

۳- ریزش مو به دلیل مصرف قرص‌های ضدبارداری
قرص ضدبارداری را بسیاری از بانوان هر روز مصرف می‌کنند ولی این قرص‌ها برای تعداد اندکی از بانوان دردسرساز می‌شوند. تعداد بسیار کمی از بانوان با خوردن این قرص‌ها دچار ریزش موقتی مو می‌شوند. بیشتر اوقات پس از قطع دارو ریزش مو رخ می‌دهد. خانم‌هایی که موقع استفاده از این قرص‌ها دچار ریزش مو می‌گردند، ممکن است زمینه ارثی ریزش مو هم داشته باشند که ریزش مویشان با مصرف قرص‌ها تشدید گردد. وقتی خانمی مصرف این قر‌ص‌ها را متوقف می‌کند، دو یا سه ماه بعد متوجه ریزش موهای سرش می‌شود. این ریزش ممکن است ۶ ماه طول بکشد و سپس متوقف شود. ۶ تا ۱۲ ماه پس از آنکه ریزش مو قطع شد، موی سر مجددا شروع به رشد می‌کند.
۴- ریزش مو به دلیل رژیم‌های غذایی عجیب و غریب
اگر رژیم‌های عجیب و غریب می‌گیرید، بدانید که شاید دچار ریزش مو شوید. رژیمی که شدیدا کمبود پروتئین داشته باشد، در رشد مو اثر خواهد گذاشت زیرا مو اساسا از پروتئین تشکیل شده است. افراد در هر سنی لازم است پروتئین مناسب مصرف کنند تا رشد معمولی مو حفظ گردد. پروتئین در گوشت، مرغ، ماهی، تخم‌مرغ و شیر و پنیر و حبوبات و … پیدا می‌شود. افراد گیاهخوار و آنها که مطلقا از —- بدون پروتئین استفاده می‌کنند و مبتلایان به بی‌اشتهایی عصبی که در میان مانکن‌ها و طرفداران لاغری بیش از حد کم نیستند، به سوءتغذیه پروتئینی دچار می‌شوند. در چنین مواردی مو باریک‌تر می‌گردد و سرانجام به مرحله استراحت کشیده می‌شود. ۲ یا ۳ ماه بعد، ریزش شدید مو آغاز می‌شود. این مرحله با استفاده از مقدار مناسب غذای حاوی پروتئین قابل پیشگیری و برگشت است. برخی رژیم‌های غذایی به کم‌خونی فقرآهن منجر می‌گردند که می‌توانند باعث ریزش مو شوند. اما این باور غلط که ریزش مو به کمبود ویتامین مربوط است، در تحقیقات نتایج ضد و نقیضی را نشان می‌دهد. هیچ ویتامین جداگانه‌ای تاکنون مشاهده نشده است که اثر قابل‌توجهی در رشد مو داشته باشد. مصرف زیاد ویتامین به خصوص ویتامین A ممکن است آثار سمی داشته باشد. اگر فکر می‌کنید که کمبود تغذیه‌ای دارید، باید با پزشک مشورت کنید. هر گونه تغییر فاحش در تغذیه در هر مدت زمان، به ریزش مو منجر می‌گردد.

۵ ریزش موی طبیعی، نوع زنانه
اکثر خانم‌ها وقتی سن‌شان بالا می‌رود موهای سرشان به‌طور پراکنده کم‌پشت می‌شود. به این شکل پایدار ریزش موی زنانه گفته می‌شود و مشابه طاسی مردانه است. این ریزش مو ممکن است مثل طاسی مردانه با عقب رفتگی خط مو باشد. اما اکثرا کم‌پشتی پراکنده در تمام سر دیده می‌شود و خیلی آهسته‌تر از طاسی نوع مردانه پیشروی می‌کند. این ریزش مو ممکن است اولین بار پس از یائسگی ایجاد گردد. خانم‌ها هرگز عملا طاس کامل نمی‌شوند. مردان و زنان هر چه سن‌شان بگذرد، موی کمتری خواهند داشت. وراثت در هر دو نمونه طاسی مردانه و زنانه نقش دارد. در مردها بیشتر از مادر و در زنان بیشتر از پدر به ارث می‌رسد. عملی‌ترین راه پوشاندن این حالت مدل دادن مناسب به مو است. گاهی درمان‌های جدید مثل پیوند مو به بانوان توصیه می‌شود.
isatice.com

گرد آوری : مجله تفریحی بیر فان