۵ تحول بزرگ حوزه کریپتو در سال ۲۰۲۳ کدام بودند؟


زمان مطالعه: ۲ دقیقه

در سال ۲۰۲۳، تحولات و تغییرات نظارتی قابل توجهی در بازار کریپتو رخ داد. سال گذشته یک چارچوب نظارتی یکپارچه برای دارایی‌های کریپتو توسط کشورهای G۲۰ پذیرفته شد. همچنین، مقررات پیشگامانه اتحادیه اروپا برای بازار دارایی‌های کریپتو (MiCA) چراغ سبز دریافت کرد.

این تغییرات، همراه با افزایش احتمال تایید اولین ETF اسپات بیت کوین، به افزایش مشروعیت جهانی ارزهای دیجیتال کمک کرد. در ادامه ۵ رویداد تاثیر‌گذار بر بازار بازار ارزهای دیجیتال و دیفای را در سال گذشته بررسی می‌کنیم.

سوشال‌فای

در سال ۲۰۲۳، راه‌اندازی شبکه اجتماعی Friend.tech در بلاکچین BASE کوین بیس، توجهات را به سوشال‌فای (ترکیب شبکه‌های اجتماعی و امور مالی غیرمتمرکز) جلب کرد.

Ramzarzبا ۱۰ هزار تومان ترید رو شروع کن!
تو ارزپلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو ترید کنی!
شروع


این شبکه اجتماعی تعامل کاربران را افزایش داد و مسیر‌های درآمدی جدیدی را برای اینفلوئنسرها ایجاد کرد. این روند منجر به افزایش بحث‌ها در مورد پتانسیل سوشال‌فای برای متحول کردن شبکه‌های اجتماعی شد.

انقلاب هوش مصنوعی

این مفهوم در سال ۲۰۲۳ و پس از راه‌اندازی ربات Chat GPT در اواخر سال ۲۰۲۲ شتاب گرفت. استفاده از هوش مصنوعی در بخش‌های مختلف طی سال گذشته، فرصت‌های تجاری جدیدی را به وجود آورد.

توکنیزه کردن دارایی‌ها: در ماه دسامبر، Bitfinex Securities Ltd.، پلتفرم مخصوص معامله توکن‌های اوراق بهادار، اولین اوراق قرضه توکنیزه‌شده خود را منتشر کرد و موفق شد ۵.۲ میلیون دلار USDT جمع آوری کند. طی سال گذشته، بانک‌ها و موسسات سنتی، فرایند توکنیزه کردن دارایی‌ها را پذیرفتند.

انقلاب بیت کوین

بلاکچین بیت کوین در سال ۲۰۲۳، با معرفی پروتکل اوردینالز و راه‌اندازی استاندارد توکن‌ BRC-۲۰، یک نقطه عطف بزرگ را تجربه کرد. ظهور این قابلیت‌ها موجب جذب گروه جدیدی از سرمایه‌گذاران شد.

تکامل اتریوم

اتریوم در سال ۲۰۲۳، پیشرفت‌های مهمی، از جمله به‌روزرسانی Shapella را تجربه کرد. طی این به‌روزرسانی، اتریوم‌های استیک‌‌شده، آزاد شدند و این امر جذابیت اتریوم در اکوسیستم دیفای را افزایش داد.Source link